Kiedy odstawić
antykoncepcję, gdy chcesz
starać się o dziecko?

Kiedy odstawić antykoncepcję, gdy chcesz starać się o dziecko?
Czy znasz zależności między odstawieniem antykoncepcji a ciążą? Czy wiesz, kiedy jest najlepszy czas na rezygnację ze środków antykoncepcyjnych, gdy planujesz powiększenie rodziny? Przeczytaj nasz poradnik, który pomoże Ci lepiej zrozumieć to zagadnienie. Dowiesz się także, jakie metody antykoncepcji i jak długo mogą wpływać na Twoją płodność oraz poznasz najważniejsze wytyczne pozwalające przygotować organizm do ciąży.

Antykoncepcja a ciąża – wpływ na płodność

Podstawowym zadaniem antykoncepcji jest przeciwdziałanie zapłodnieniu, czyli zapobieganie niepożądanej ciąży. Najważniejsze w zastosowaniu konkretnej metody są skuteczność, bezpieczeństwo i odwracalność, co oznacza, że jeśli kobieta przyjmująca antykoncepcję zdecyduje się na dziecko, po jej odstawieniu nie będzie miała problemów z zajściem w ciążę.

Sposobów zapobiegania ciąży jest wiele – wśród nich wyróżnia się metody hormonalne, mechaniczne i naturalne. Każda z nich działa na organizm kobiety w określony sposób i może mieć różną skuteczność1. Najwyższą skutecznością charakteryzuje się antykoncepcja hormonalna. A jak w przypadku poszczególnych metod wygląda zależność między odstawieniem antykoncepcji a ciążą, czyli powrót do całkowitej płodności?
  • Antykoncepcja hormonalna – do tej grupy zaliczają się tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe i dwuskładnikowe, krążki dopochwowe, plastry, zastrzyki, implanty, wkładki domaciczne (IUD). Wymienione metody wpływają na stężenie naturalnych hormonów w kobiecym organizmie, a to z kolei może w pewnym stopniu opóźnić powrót do płodności po odstawieniu antykoncepcji. Przeprowadzone badania potwierdzają jednak, że antykoncepcja hormonalna jest całkowicie odwracalna. Owulacja może nastąpić już w pierwszym cyklu po odstawieniu, zatem już w pierwszym miesiącu po odstawieniu można zajść w ciążę. Czas do powrotu płodności – tzw. okres przejściowy – zależy od czynników indywidualnych, jak również od rodzaju metody i długości stosowania.
  • Antykoncepcja mechaniczna – w tej grupie znajdują się prezerwatywy (męskie i damskie), diafragmy, środki plemnikobójcze, gąbki dopochwowe. Te metody nie mają bezpośredniego wpływu na gospodarkę hormonalną kobiety, co oznacza, że ich działanie ustaje w momencie, gdy para rezygnuje z ich stosowania.
  • Antykoncepcja naturalna – to metoda zwana kalendarzykiem małżeńskim, polegająca na wyliczeniu dni płodnych, w które należy powstrzymać się od uprawiania seksu. Kalendarzyk sprawdza się więc u kobiet, które mają regularne miesiączki i równe cykle, tylko wtedy bowiem można określić, które dni są płodne, a które nie. Ta metoda w żaden sposób nie wpływa na stan hormonów w organizmie. Jeśli kobieta będzie chciała zostać mamą, może w ten sam sposób ustalić czas, w którym jest największa szansa na zapłodnienie.
Jeszcze przed rozpoczęciem stosowania antykoncepcji warto, abyś poznała zależność między wybraną antykoncepcją a ciążą i dowiedziała się, czy i w jaki sposób metoda wpłynie na Twój organizm i gospodarkę hormonalną. Zrozumienie działania poszczególnych sposobów zapobiegania zapłodnieniu jest bowiem kluczowe, jeśli chcesz mieć antykoncepcję pod kontrolą, a także gdy w przyszłości planujesz urodzić dziecko. Dowiedz się, co zrobić, kiedy zapomnisz wziąć tabletkę antykoncepcyjną >>

Odstawienie antykoncepcji a ciąża – kiedy to zrobić?

Jeśli stosujesz antykoncepcję hormonalną, ale chcesz z niej zrezygnować, bo planujesz powiększenie rodziny, najlepiej skonsultuj to z lekarzem ginekologiem. On dodatkowo poradzi, jak dobrze przygotować się do ciąży.

Na przykład odstawienie tabletek antykoncepcyjnych zaleca się zwykle po zakończeniu bieżącego opakowania, a krążek dopochwowy wyjmuje się po 3 tygodniach od aplikacji. Kobiety, które używają plastra antykoncepcyjnego, powinny poczekać do końca tygodnia, w którym trzeci plaster traci ważność. W przypadku wkładek wewnątrzmacicznych czy implantów czas ten jest kwestią całkowicie indywidualną i decyzję podejmuje się razem z lekarzem, tym bardziej że wyjęcie tego rodzaju środków antykoncepcyjnych nie może odbyć się bez jego udziału.

Co istotne, ginekolog nie tylko pomoże podjąć najwłaściwszą decyzję o terminie odstawienia antykoncepcji, ale również zleci badania niezbędne przed ciążą. Dzięki temu dowiesz się, jakich składników Ci brakuje i co musisz suplementować, zanim zaczniesz starać się o dziecko. Lekarz poradzi też, jakie zmiany powinnaś wprowadzić w diecie i w stylu życia, aby Twój organizm przygotował się do ciąży jak najlepiej.

Jeśli stosujesz antykoncepcję mechaniczną (np. prezerwatywy, diafragmy) lub naturalną, nie musisz czekać. Możesz podjąć starania o dziecko od razu po ich odstawieniu, ponieważ nie mają one żadnego wpływu na gospodarkę hormonalną. Ważne jest jednak nadal poradnictwo, jak przygotować się do ciąży.
Sprawdź, jakie są skuteczne i bezpieczne metody zapobiegania ciąży >>
Odstawienie antykoncepcji a ciąża – kiedy to zrobić?

Antykoncepcja a zajście w ciążę – ile czekać?

Jak już zostało wspomniane, czas oczekiwania na zajście w ciążę po odstawieniu antykoncepcji może być różny w zależności od stosowanej metody. Podobnie jest w przypadku cykli niepoprzedzonych antykoncepcją. Nie każdy naturalny cykl jest owulacyjny, zatem nie zawsze dochodzi do ciąży, kiedy zostają podjęte starania o dziecko. W przypadku środków hormonalnych, np. tabletek czy plastrów, owulacja może wystąpić zaraz po odstawieniu, ale nie zawsze ma to miejsce. Do zapłodnienia dochodzi w czasie od kilku tygodni do kilku miesięcy. Z kolei metody niehormonalne (takie jak bariery mechaniczne) nie wpływają na płodność w trakcie stosowania i nic się nie zmienia po ich odstawieniu.

Dowiedz się, kiedy wrócić do antykoncepcji po urodzeniu dziecka >>
Jeszcze raz trzeba podkreślić, że decyzję o odstawieniu antykoncepcji przed zajściem w ciążę najbezpieczniej podjąć wspólnie z lekarzem. Należy się z nim również skonsultować w sytuacji, gdy wielomiesięczne starania o dziecko pozostają nieskuteczne. Ginekolog pomoże zdiagnozować przyczyny problemu, którymi mogą okazać się choćby niezbyt zdrowy styl życia, zaburzenia w produkcji hormonów spowodowane nadwagą albo wiek (im kobieta jest starsza, tym trudniej o zapłodnienie). Jest prawdopodobne, że lekarz zleci wykonanie dodatkowych badań, którymi zostanie objęty również partner pacjentki.

Przerwanie antykoncepcji a ciąża – o czym pamiętać?

Decyzja o dziecku to ważny krok w życiu kobiety i całej rodziny. Dlatego do zajścia w ciążę powinnaś odpowiednio się przygotować. Niezbędnym punktem tego procesu jest odstawienie antykoncepcji, jeśli ją stosujesz.

Poniżej znajdziesz podstawowe wskazówki, których warto się trzymać, kiedy starasz się o dziecko:
  • decyzję o zaprzestaniu stosowania antykoncepcji hormonalnej skonsultuj z lekarzem;
  • daj swojemu ciału czas na adaptację i odzyskanie równowagi hormonalnej – poczekaj tyle, ile trzeba;
  • obserwuj zmiany w swoim organizmie, jak reaguje na odstawienie antykoncepcji, w jaki sposób normuje się cykl menstruacyjny – monitorowanie cyklu pozwoli Ci lepiej zrozumieć czas, w którym płodność jest najwyższa;
  • dbaj o zdrowy tryb życia, właściwe odżywianie oraz dostarczenie sobie odpowiednich składników, takich jak kwas foliowy, witaminy B6 i B12, cholina czy cynk2 (lekarz po obejrzeniu wyników badań doradzi właściwą suplementację);
  • w miarę możliwości staraj się unikać sytuacji stresowych, a jeśli takie się pojawią, pomagaj sobie np. technikami relaksacyjnymi;
  • bądź cierpliwa i wytrwała – ponieważ zajście w ciążę zależy od wielu czynników, może to zająć więcej czasu, niż się spodziewasz.
Przerwanie antykoncepcji a ciąża – o czym pamiętać?
Niezależnie od tego, czy i jakiej antykoncepcji używasz, plany związane z powiększeniem rodziny powinnaś omówić ze swoim lekarzem. Organizm należy bowiem odpowiednio przygotować do zajścia w ciążę, tak aby dziecko miało jak najlepsze warunki do rozwoju. Szczególnie ważne jest to w przypadku stosowania antykoncepcji hormonalnej, gdzie wymagany jest czas na ustabilizowanie cyklu i osiągnięcie równowagi.
Piśmiennictwo:
1 Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące wskazań i bezpieczeństwa stosowania antykoncepcji hormonalnej oraz wewnątrzmacicznej – stanowisko zespołu ekspertów. Ginekologia Polska 2014; 85: 239.
2 Stojko R., Winkowska E., Rola odpowiedniego przygotowania do ciąży, https://www.forumginekologii.pl/artykul/rola-odpowiedniego-przygotowania-do-ciazy (data dostępu: 9 kwietnia 2024).