Antykoncepcja dla
otyłych i z nadwagą
– bezpieczeństwo
nie zna wagi!

Antykoncepcja dla otyłych i z nadwagą – bezpieczeństwo nie zna wagi
Z antykoncepcji hormonalnej mogą korzystać wszystkie kobiety, również te z nadprogramowymi kilogramami. Najważniejszy jest dobór odpowiednich tabletek, spełniających oczekiwania tej grupy pacjentek. Kolejna istotna sprawa to zmiana stylu życia i nawyków żywieniowych, co pozwoli zredukować masę ciała, ale przede wszystkim pozytywnie wpłynie na stan zdrowia, bo nadwaga i otyłość stwarzają ryzyko wystąpienia wielu chorób. Jakie to choroby? Jaka powinna być metoda antykoncepcji dla kobiet w rozmiarze plus i na co zwracać uwagę przy tym wyborze?

Nadwaga i otyłość – czyli wysokie BMI

Do narzędzi pozwalających sprawdzić, czy masa ciała jest prawidłowa, czy nie, należy wskaźnik BMI (Body Mass Index). Oblicza się go, dzieląc masę ciała podaną w kilogramach przez wzrost w metrach do kwadratu: masa ciała (kg)/[wzrost (m)2]. Prawidłowe BMI mieści się w granicach 18,5-24,9. Jeśli wynik wynosi 25 lub więcej, to znaczy, że norma wagowa została przekroczona:
  • 25-29,9 – nadwaga,
  • 30-34,9 – otyłość I stopnia,
  • 35-39,9 – otyłość II stopnia,
  • 40 i powyżej – otyłość III stopnia.
Nadmierna masa ciała może być bardzo niebezpieczna dla zdrowia, szczególnie jeśli jest to stan otyłości. Może prowadzić do wielu chorób, o których będzie jeszcze mowa, m.in. cukrzycy, chorób układu krążenia, nowotworów, nadciśnienia, jak również depresji. Najważniejsze to zrozumieć, że jest to stan chorobowy, którym trzeba się zająć i tym samym zadbać o swoje zdrowie oraz redukcję masy ciała. Dietę najlepiej skonsultować z lekarzem oraz dietetykiem, który opracuje optymalny program żywieniowy. W powrocie do dobrej kondycji niezbędna jest też aktywność fizyczna, ale taka dostosowana do możliwości pacjenta.

Nadwaga a seksualność – nie rezygnuj z przyjemności

Jednak niezależnie od posiadanych krągłości, każdy może mieć udane życie intymne. Atrakcyjność fizyczna nie została bowiem zarezerwowana wyłącznie dla szczupłej sylwetki. Piękna i seksowna może być każda kobieta, pod warunkiem, że sama odrzuci stereotypy i uwierzy, że dodatkowe kilogramy nie są przeszkodą na drodze do szczęścia i spełnienia. Negatywne nastawienie rodzi się w głowie, dlatego bardzo ważne jest pozytywne myślenie i pokochanie samej siebie właśnie takiej, jaką jest się w chwili obecnej. Taka postawa pomoże również wdrożyć zdrowe zmiany w życiu. Zaprocentuje to w każdej sferze, nie wyłączając relacji intymnych. I tu pojawia się kolejna ważna sprawa – wybór bezpiecznej antykoncepcji, czyli takiej, która uwzględnia BMI kobiety.
Nadwaga a seksualność – nie rezygnuj z przyjemności

Bezpieczna antykoncepcja dla otyłych

Kobiety z otyłością powinny wybierać metodę antykoncepcji ze szczególną uwagą. A to dlatego, że są bardziej podatne na wystąpienie schorzeń, do których należą:
  • cukrzyca typu 2,
  • miażdżyca,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • żylna choroba zakrzepowo-zatorowa,
  • zawał serca,
  • udar,
  • choroba zwyrodnieniowa stawów,
  • niewydolność oddechowa,
  • choroby przewodu pokarmowego,
  • choroby nerek,
  • dna moczanowa.
Niektóre metody antykoncepcji hormonalnej mogą być niebezpieczne dla kobiet ze zbyt wysokim BMI. Są to tabletki dwuskładnikowe, mające w składzie estrogen – hormon potęgujący ryzyko wystąpienia zakrzepicy. Dlatego jako bezpieczną antykoncepcję dla otyłych najczęściej przepisuje się tabletki jednoskładnikowe (tzw. minipigułki), zawierające jedynie progestagen. Taki skład jest odpowiedniejszy zarówno dla kobiet, u których już zdiagnozowano wymienione choroby, jak i dla tych z grupy ryzyka. Przykładowo, antykoncepcja bez estrogenu nie zwiększa możliwości wystąpienia zakrzepicy, której ryzyko jest większe, jeśli otyłości towarzyszą takie czynniki, jak dodatni wywiad rodzinny czy palenie.
Czytaj więcej o antykoncepcji z estrogenem w naszym poradniku >> Tabletki jednoskładnikowe – oprócz dobrego profilu bezpieczeństwa – mają taką samą skuteczność jak dwuskładnikowe. Nie zatrzymują też wody w organizmie i nie powodują uczucia nabrzmienia, co sprawia, że są komfortową metodą antykoncepcji dla kobiet z nadprogramowymi kilogramami.

Antykoncepcja przy nadwadze – wybierz mądrze i zgodnie ze sobą!

Jeśli kobieta z wysokim BMI nie chce stosować antykoncepcji hormonalnej, choćby ze względu na stan zdrowia czy zalecenia lekarza, może zdecydować się na inne metody zapobiegania ciąży, np.
  • prezerwatywy (dostępne również w mniej popularnej wersji dla kobiet),
  • środki plemnikobójcze (np. żele, pianki, globulki),
  • wkładki wewnątrzmaciczne – zarówno niehormonalne, jak i hormonalne,
  • metody naturalne (wymagają regularnego cyklu miesiączkowego i znajomości własnego ciała).
Sprawdź nasz tekst o bezpiecznych metodach zapobiegania ciąży >> Niezależnie od preferowanej metody – hormonalnej lub niehormonalnej – antykoncepcję przy nadwadze warto skonsultować z lekarzem ginekologiem. On – znając historię pacjentki i jej preferencje – najlepiej będzie wiedział, jaka antykoncepcja jest dla niej najbardziej odpowiednia. Szczególnie dotyczy to antykoncepcji hormonalnej. W przypadku kobiet z nadwagą bezpieczniejszym wyborem może być bowiem wspomniana już antykoncepcja jednoskładnikowa (z samym progestagenem).
Antykoncepcja przy nadwadze – wybierz mądrze i zgodnie ze sobą!

Ciesz się życiem i nie licz kilogramów

Panie z nadwagą i otyłością mogą bez przeszkód cieszyć się pełnią życia i czerpać radość z seksu. Powinny przy tym pamiętać o regularnych badaniach i kontroli masy ciała oraz ogólnego stanu zdrowia. Ważne jest również jak najszybsze wdrożenie nowych zasad, które pozwolą pozbyć się dodatkowych kilogramów, co zaprocentuje lepszym zdrowiem. Należy podkreślić, że nadwaga i otyłość nie stanowią przeszkody w wyborze bezpiecznej antykoncepcji.