Antykoncepcja dla
palących – czy jest
bezpieczna?

Antykoncepcja dla palących – czy jest bezpieczna?
Palenie papierosów to wyjątkowo szkodliwy nałóg, który może prowadzić do poważnych konsekwencji. Nie jest bowiem tajemnicą, że tytoń nie tylko negatywnie wpływa na wygląd zewnętrzny, lecz także jest przyczyną wielu ciężkich schorzeń. Pojawia się też pytanie o antykoncepcję dla palących. Czy są metody, które ta grupa kobiet może stosować bez obaw?

Palenie papierosów a jakość życia kobiety

Skutki palenia papierosów tworzą długą listę i mogą być szczególnie dotkliwe dla pań: poszarzała skóra, obrzęki pod oczami, bardziej widoczne zmarszczki, szybsze starzenie się, zażółcone palce i paznokcie, nieświeży oddech, przebarwienia na zębach – trudne do usunięcia nawet podczas zabiegów dentystycznych.
Jednak na wizualnych i estetycznych aspektach ta lista się nie kończy. Pogarsza się bowiem pamięć, pojawiają się problemy z kondycją organizmu, ze snem, trudności z oddychaniem, a nawet zaburzenia emocjonalne. Schorzenia, do których może prowadzić uzależnienie od palenia, to m.in.:
 • nowotwory: płuc, jamy ustnej, języka, krtani, tchawicy, przełyku, nerek, pęcherza moczowego,
 • rozedma płuc,
 • przewlekła obturacyjna choroba płuc,
 • zakrzepica,
 • zawał serca,
 • miażdżyca,
 • wrzody żołądka,
 • choroby oczu,
 • problemy z płodnością.
Trzeba dodać, że u osób palących wszelkie choroby skóry (np. łuszczyca, trądzik pospolity) mają ostrzejszy i bardziej uciążliwy przebieg; dłużej i trudniej goją się również skaleczenia i rany.
Nie sposób też nie wspomnieć o obniżonym libido, czego przyczyną są obecne w dymie papierosowym toksyczne substancje. Osoby, które zgłaszają się do lekarza z tym problemem, mogą więc od niego usłyszeć diagnozę w postaci konieczności rzucenia palenia. Myślisz o antykoncepcji hormonalnej? Sprawdź, kiedy się na nią zdecydować >>
Palenie papierosów a jakość życia kobiety

Antykoncepcja a palenie papierosów

Jak już wspomnieliśmy, palenie papierosów obniża libido, ale nie oznacza to, że palące panie nie mają ochoty na seks. Najważniejsze to wybrać bezpieczną antykoncepcję, która nie zwiększy ryzyka działań niepożądanych.

Na szczęście kobiety z nałogiem mogą skorzystać z takich form antykoncepcji. Należą do nich:
 • tabletki jednoskładnikowe (tzw. minipigułki),
 • zastrzyki antykoncepcyjne,
 • implanty podskórne,
 • wkładki wewnątrzmaciczne,
 • środki plemnikobójcze (żele, pianki, globulki),
 • prezerwatywy.
Przykładowe wskaźniki skuteczności określane tzw. wskaźnikiem Pearla (czyli liczbą nieplanowanych ciąż w ciągu roku na 100 par stosujących danę metodę antykoncepcji) wynoszą: tabletki jednoskładnikowe 0,14, implant: 0-0,3, wkładka z miedzią: 0,16-1,261, prezerwatywy: 8-112. Uważa się, że najchętniej wybieraną formą antykoncepcji są tabletki oraz – z uwagi na łatwą dostępność – prezerwatywy.
Czytaj więcej o zaletach i zastosowaniu antykoncepcji jednoskładnikowej >>

Palenie a tabletki antykoncepcyjne – tak czy nie?

Estrogen w połączeniu z nikotyną wykazuje wysoce szkodliwe działanie, ponieważ oba te czynniki zwiększają ryzyko zakrzepicy. Ich połączenie powoduje, że to ryzyko wzrasta jeszcze bardziej. Dlatego kobiety palące muszą zrezygnować z dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych, które ze względu na zawartość estrogenu mogą przyczyniać się do pojawienia się tej niebezpiecznej dla życia choroby. Można jednak wybrać tabletki jednoskładnikowe, zawierające tylko progestagen. Są one bezpieczniejsze, ponieważ brak estrogenu sprawia, że nie zwiększają ryzyka wystąpienia powikłań zakrzepowo-zatorowych, na które kobiety i tak już są narażone z powodu palenia. W jeszcze większym stopniu dotyczy to palaczek po 35. roku życia, ponieważ w ich przypadku wiek jest już trzecim czynnikiem ryzyka związanym z tym schorzeniem. Należy jednak pamiętać, aby każdy wybór antykoncepcji hormonalnej skonsultować z ginekologiem. Zanim lekarz wypisze receptę na tabletki antykoncepcyjne, może zlecić wykonanie badań w celu sprawdzenia: składników krwi (morfologia), krzepliwości krwi, poziomu hormonów, glukozy, stanu wątroby czy ciśnienia tętniczego. Takie badania lekarz może zlecić każdej pacjentce, niezależnie od tego, czy pali papierosy, czy nie, aby stwierdzić, czy nie ma u niej czynników ryzyka, które mogłyby być przeciwwskazaniem do zażywania tabletek. W dalszej kolejności konieczne są wizyty kontrolne, które powinny odbywać się regularnie. To bardzo ważne, ponieważ działania niepożądane powodowane przez tabletki antykoncepcyjne mogą niekiedy przebiegać bezobjawowo. Skończyłaś 40 lat? Zobacz, jak możesz zabezpieczyć się przed niechcianą ciążą >>
Palenie a tabletki antykoncepcyjne

Skuteczność tabletek antykoncepcyjnych w grupie kobiet palących papierosy

Skuteczność tabletek antykoncepcyjnych i innych metod zapobiegania ciąży to druga ważna cecha zaraz po bezpieczeństwie ich stosowania. Oba te warunki spełnia antykoncepcja jednoskładnikowa, która jest jedną z opcji dla kobiet palących zarówno tradycyjne, jak i elektroniczne papierosy. Warto jednak, aby panie z tej grupy spróbowały rozstać się z nałogiem w trosce o swoje zdrowie. Taki krok zminimalizuje ryzyko wielu niebezpiecznych chorób i sprawi, że cera i uśmiech będą bardziej promienne.
Piśmiennictwo:
1 Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące wskazań i bezpieczeństwa stosowania antykoncepcji hormonalnej oraz wewnątrzmaciczne – stanowisko zespołu ekspertów. Ginekol Pol 2014, 85; 234–239.
2Zdrojewicz Z., Świerczyńska E., Prezerwatywy – historia i teraźniejszość. Seksuologia Polska 2009; 7(1): 33.