Antykoncepcja hormonalna
–kiedy zacząć?

Antykoncepcja hormonalna – kiedy zacząć?
Rozpoczęcie przyjmowania antykoncepcji hormonalnej to odpowiedzialna decyzja. Wiele kobiet przed wizytą u lekarza stara się samodzielnie zgłębić temat tabletek antykoncepcyjnych i innych metod zapobiegania ciąży. To dobry kierunek, jednak ostateczną decyzję podejmuje się wspólnie z ginekologiem – na podstawie wywiadu lekarskiego i wyników badań. Jest to szczególnie ważne, jeśli planujesz pierwszą antykoncepcję w życiu.

Pierwsza antykoncepcja –
różne metody zapobiegania ciąży

Myślisz o rozpoczęciu współżycia, ale nie wiesz, którą metodę zastosować jako swoją pierwszą antykoncepcję? Zanim skonsultujesz się z lekarzem, poznaj dostępne rozwiązania: TABLETKI ANTYKONCEPCYJNE DWUSKŁADNIKOWE (zawierające hormony: estrogen i progestagen) – do przyjmowania każdego dnia, TABLETKI ANTYKONCEPCYJNE JEDNOSKŁADNIKOWE (mające w składzie tylko progestagen) - również przyjmuje się je codziennie, KRĄŻKI DOPOCHWOWE – aplikowane na 21 dni, po których następuje 7-dniowa przerwa, PLASTRY – wymieniane raz na tydzień, WKŁADKA WEWNĄTRZMACICZNA – zakładana do jamy macicy, zazwyczaj na okres do 3-5 lat (ta metoda nie jest popularna wśród młodych dziewcząt), HORMONALNE SYSTEMY WEWNĄTRZMACICZNE – dla pacjentek, które jeszcze nie rodziły, IMPLANT – aplikowany pod skórę powyżej łokcia, wymieniany co 3 lata, ZASTRZYKI HORMONALNE – wykonywane raz na 3 miesiące, PREZERWATYWY – są mniej skuteczne niż wymienione wyżej metody antykoncepcji hormonalnej – wskaźnik Pearla oceniający skuteczność metody antykoncepcyjnej w przypadku prezerwatywy wynosi 8-111, a np. tabletek dwuskładnikowych: 0-1,26, tabletek progestagennych 0,14, implantu 0-0,32; prezerwatywy zapobiegają jednak infekcjom przenoszonym drogą płciową, warto więc stosować je jednocześnie np. z tabletkami, KALENDARZYK PARTNERSKI – mało skuteczny w młodym wieku, ze względu na nieustabilizowany cykl miesiączkowy.
Pierwsza tabletka antykoncepcyjna – jaką wybrać?

Pierwsza tabletka antykoncepcyjna – jaką wybrać?

Tabletki antykoncepcyjne można kupić tylko na receptę. Dlatego wizyta u ginekologa jest niezbędna. Najpierw lekarz zbiera informacje o stanie zdrowia pacjentki, przyjmowanych lekach oraz – co bardzo ważne – pyta o datę rozpoczęcia miesiączkowania i datę ostatniej miesiączki. Podczas wizyty jest również wykonywane badanie ogólne, oceniające rozwój fizyczny, a także badanie ginekologiczne. Tak skompletowana wiedza pomaga ginekologowi dobrać pierwszą metodę antykoncepcyjną, która nie będzie miała wpływu na Twój młody organizm lub ten wpływ będzie niewielki. Dowiedz się więcej o antykoncepcji dla nastolatek >>

Antykoncepcja na pierwszy raz

Stwierdzenie, że podczas pierwszego razu nie można zajść w ciążę, to mit. Taka możliwość istnieje podczas każdego stosunku płciowego. W obiegu krąży wiele innych nieprawdziwych informacji na temat współżycia i antykoncepcji na pierwszy raz. Dlatego podejdź odpowiedzialnie do kwestii zabezpieczenia. Porozmawiaj z kimś zaufanym – mamą, ciocią albo ze sporo starszą siostrą. Antykoncepcję hormonalną stosuje się zwykle przez dłuższy czas, warto rozważyć jej przyjmowanie jeszcze przed rozpoczęciem współżycia. Dobrym i wiarygodnym źródłem informacji zawsze jest lekarz ginekolog, do którego warto umówić się na wizytę po rozpoczęciu miesiączkowania. On najlepiej odpowie też na pytanie, kiedy zaczyna się brać tabletki antykoncepcyjne.
Antykoncepcja na pierwszy raz

Antykoncepcja hormonalna – kiedy zażyć pierwszą tabletkę?

Jeśli ginekolog przepisał Ci już tabletki antykoncepcyjne, musisz zażywać je zgodnie z zaleceniami. Pierwszą pigułkę należy przyjąć wraz z rozpoczęciem miesiączki, najlepiej jej pierwszego dnia. Antykoncepcja hormonalna zaczyna działać już w tym cyklu, w którym ją przyjęłaś.

Antykoncepcja dla dziewczyn – porady

W wyborze i stosowaniu antykoncepcji dla dziewczyn należy się kierować wieloma ważnymi kryteriami. Wśród nich należy wymienić:
  • wizytę u lekarza ginekologa i czerpanie wiedzy o antykoncepcji hormonalnej z wiarygodnych źródeł,
  • regularne przyjmowanie tabletek,
  • obserwację swojego ciała.

Wybierz się do ginekologa na konsultacje

Jeśli zastanawiasz się nad rozpoczęciem przyjmowania antykoncepcji hormonalnej, koniecznie umów się na wizytę do ginekologa. Pamiętaj, że w przypadku dziewcząt poniżej 18. roku życia musi być na niej obecny opiekun prawny. Lekarz zada ważne pytania i przeprowadzi równie ważne badania – ogólne i ewentualnie ginekologiczne oraz ultrasonograficzne (sprawdzające narządy płciowe). Przed wizytą dobrze jest przygotować sobie informacje na temat swojej miesiączki (data pierwszej i ostatniej), chorób (również tych w rodzinie) i przyjmowanych leków oraz przebytych zabiegów. Lekarz bierze też pod uwagę wiek pacjentki. Dla młodych dziewcząt równie skuteczna jak dwuskładnikowa może być też tabletka jednoskładnikowa. Dlatego nie jest wykluczone, że dostaniesz receptę właśnie na tabletki jednoskładnikowe, które zawierają tylko jeden hormon (progestagen). Są one dla Ciebie bezpieczniejsze. Sprawdź, jak przygotować się do wizyty u ginekologa po antykoncepcję >>

Regularnie bierz tabletki

Zarówno w przypadku antykoncepcji jednoskładnikowej, jak i dwuskładnikowej najważniejsza jest regularność przyjmowania tabletek. Tylko wtedy możesz być niemal pewna, że nie zajdziesz w ciążę. Tabletki antykoncepcyjne zażywa się codziennie, najlepiej o tej samej porze. Możliwe dawkowanie to:
  • 24 pigułki z hormonami (aktywne) + 4 pigułki bez hormonów (placebo),
  • 21 pigułek aktywnych + 7 placebo,
  • 21 pigułek aktywnych + 7 dni przerwy bez tabletek.
W sumie zawsze wychodzi 28 dni – po tym czasie od razu (następnego dnia) trzeba rozpocząć kolejny blister z tabletkami. Aby nie zapomnieć przyjąć pigułki, warto korzystać z różnych alarmów, ustawień czy aplikacji przypominających. Wybierz sposób, który najlepiej Cię zdyscyplinuje.
Regularnie bierz tabletki

Zwracaj uwagę na swoje ciało i nastrój!

Pamiętaj, że tabletki antykoncepcyjne, ze względu na zawartość hormonów, mogą powodować działania niepożądane. Zwróć więc szczególną uwagę, czy coś się nie zmieniło w Twoim ciele lub samopoczuciu. Jeśli zaczną Ci doskwierać np. bóle głowy, wrażliwość piersi i miejsc intymnych, wzdęcia, trądzik, obfitsze niż do tej pory miesiączki, a także gorsze samopoczucie bez konkretnego powodu, skonsultuj to z lekarzem. Może się okazać, że obecna antykoncepcja hormonalna nie jest dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem i trzeba będzie poszukać innego preparatu. Nie przejmuj się – to całkowicie normalne, bo każdy organizm jest inny i może reagować na antykoncepcję w różny sposób.
Piśmiennictwo:
1 Zdrojewicz Z., Świerczyńska E., Prezerwatywy – historia i teraźniejszość. Seksuologia Polska 2009; 7(1): 33.
2 Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące wskazań i bezpieczeństwa stosowania antykoncepcji hormonalnej oraz wewnątrzmacicznej – stanowisko zespołu ekspertów. Ginekologia Polska 2014; 85: 239.