Antykoncepcja po 40. roku życia – bezpieczeństwo, skuteczność, pewność

Antykoncepcja po 40. roku życia – bezpieczeństwo, skuteczność, pewność
Kobiety po 40. roku życia powinny podchodzić do antykoncepcji hormonalnej ze szczególną uwagą. To dla nich czas, kiedy w organizmie zachodzą zmiany – niekoniecznie korzystne, ale taka dojrzałość ma również wiele dobrych stron. W tym wieku rośnie jednak prawdopodobieństwo pojawienia się chorób przewlekłych, a niektóre metody zapobiegania ciąży zwiększają to ryzyko. Bezpieczna antykoncepcja po czterdziestce musi uwzględniać stan zdrowia i styl życia pacjentki, a także wszelkie czynniki ryzyka, nie wyłączając nadwagi czy palenia papierosów.

40 lat minęło... Czyli nowy rozdział w życiu!

Przekroczenie magicznej czterdziestki wiąże się u kobiet z wieloma zmianami, z których nie wszystkie są korzystne. Słabnie bowiem metabolizm i zwiększa się skłonność do tycia, szczególnie przy nieprawidłowym odżywianiu. Pogarsza się kondycja włosów, paznokci i cery, a oznaki zmęczenia stają się bardziej widoczne. Spada też elastyczność skóry na całym ciele, zwłaszcza w newralgicznych miejscach, takich jak piersi. Zachodzące w organizmie zmiany hormonalne mogą powodować spadek libido. Następuje stopniowa utrata płodności, a miesiączki zaczynają być nieregularne. Pojawiają się takie objawy, jak suchość pochwy, przez co stosunki niejednokrotnie stają się bolesne. Dodatkowo, wraz z wiekiem wzrasta ryzyko wielu chorób przewlekłych (np. cukrzycy, miażdżycy, osteoporozy) oraz trudniej jest utrzymać cholesterol na prawidłowym poziomie. Wszystko razem prowadzi do pogorszenia samopoczucia i samooceny. Nie oznacza to jednak, że kobieta ma z czegokolwiek rezygnować i że okrągłe urodziny oznaczają same minusy! Czterdziestolatka otwiera po prostu nowy rozdział, który może być jeszcze lepszy i ciekawszy – wszystko zależy od niej samej. Powinna tylko zadbać o siebie i swoje zdrowie bardziej niż do tej pory, tak aby wciąż móc cieszyć się pełnią życia.

Seks po czterdziestce – współżycie a okres okołomenopauzalny

Mimo że w okresie okołomenopauzalnym libido może się obniżać, nie jest to regułą. Kobiety po czterdziestce mają większą świadomość swojego ciała, doskonale wiedzą, czego chcą, i świetnie znają swoje potrzeby. To sprawia, że wiele z nich jest aktywna seksualnie nawet bardziej niż kiedyś i potrafi czerpać z seksu jeszcze większą radość i satysfakcję. Czterdziestolatki plus to nierzadko osoby bardziej pewne siebie i – co ważne – podchodzące z większym dystansem do życia niż młodsze kobiety. Należy pamiętać, że po 40. roku życia wciąż jest możliwość zajścia w ciążę, jeśli nie używa się żadnej antykoncepcji. Dopiero po 12 miesiącach od ostatniej miesiączki przyjmuje się, że kobieta ma przekwitanie już za sobą, dlatego zabezpieczenie przed ciążą należy stosować nawet wtedy, kiedy wydaje się, że zapłodnienie jest mało prawdopodobne.
Seks po czterdziestce – współżycie a okres okołomenopauzalny

Bezpieczna antykoncepcja po 40. roku życia – poczuj się pewnie!

Zmiany, które zachodzą w wieku okołomenopauzalnym, nie muszą prowadzić do rewolucyjnych zmian w sferze seksu, a kobiety mogą być niezmiennie atrakcyjne dla partnerów i przede wszystkim dla siebie. Aby korzystać w pełni ze swojej seksualności, powinny też stosować odpowiednio dopasowaną formę antykoncepcji Wśród dostępnych metod można wymienić: tabletki – dwuskładnikowe (estrogen + progestagen; jedne z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży) i jednoskładnikowe (ze względu na brak estrogenu w składzie bezpieczniejsze dla wielu grup kobiet, m.in. dla tych z ryzykiem choroby zakrzepowo-zatorowej), wkładki domaciczne– wygodna i bezpieczna (z samym progestagenem) metoda antykoncepcji, zakładana na okres od 3 do 5 lat, plastry– opcja dla kobiet, które zapominają o braniu tabletek; plaster jest wymieniany raz w tygodniu, implanty – mogą być aplikowane nawet na 3 lata, podobnie jak tabletki jednoskładnikowe zawierają jedynie progestagen, więc są bezpieczniejsze dla niektórych użytkowniczek, zastrzyki hormonalne – również metoda jednoskładnikowa (z samym progestagenem), wykonuje się je raz na 3 miesiące, prezerwatywy – mniej skuteczna metoda antykoncepcji (poziom skuteczności oceniany wskaźnikiem Pearla: 8-111; dla porównania skuteczność implantu to: 0-0,3, plastrów: 0,59-0,99, tabletek dwuskładnikowych: 0-1,26, tabletek jednoskładnikowych: 0,142). Jednak prezerwatywa ma tę zaletę, że chroni przed przenoszeniem chorób wenerycznych. Wybór bezpiecznej antykoncepcji po 40. roku życia najlepiej skonsultować z ginekologiem, zwłaszcza gdy kobieta ma nałogi (np. pali papierosy), nadwagę, prowadzi siedzący tryb życia lub w jej rodzinie zostały stwierdzone przypadki zakrzepicy. Aby lekarz mógł przepisać najlepszą antykoncepcję dla 40-latki, musi o tym wszystkim wiedzieć. Dowiedz się więcej o antykoncepcji dla palących >>

Tabletki antykoncepcyjne po 40. roku życia – jakie wybrać

Jak już opisano, wejście w wiek dojrzały to czas zmian dla kobiecego organizmu. Najpoważniejsze z nich to te, które wiążą się ze wzrostem ryzyka niebezpiecznych chorób. To dlatego dla tej grupy dobrą opcją może być antykoncepcja jednoskładnikowa – bez estrogenu mogącego potęgować objawy niepożądane (zwiększać np. ryzyko wystąpienia zakrzepicy, szczególnie u kobiet palących, udaru czy choćby zatrzymywanie wody w organizmie).
Dlatego bezpieczne tabletki antykoncepcyjne po 40. roku życia to tabletki z progestagenem, które m.in.:
  • są odpowiednie dla pań bardziej narażonych na choroby przewlekłe (typu cukrzyca, miażdżyca, nadciśnienie, choroba zakrzepowo-zatorowa),
  • nie mają wpływu na wzrost ryzyka zawału, udaru i zakrzepicy kończyn (istotne dla kobiet palących papierosy),
  • mogą zatrzymywać mniej wody w organizmie (ważne szczególnie przy nadwadze i otyłości).
Trzeba zaznaczyć, że skuteczność antykoncepcji jednoskładnikowej jest podobna do dwuskładnikowej – wskaźnik Pearla wynosi 0,14 (przy idealnym stosowaniu)2. Dodatkowo warto pamiętać, że tabletki antykoncepcyjne bez estrogenu są odpowiednim wyborem dla matek karmiących, bo nie wpływają ani na skład, ani na ilość pokarmu. Czytaj więcej o estrogenie w antykoncepcji hormonalnej >>
Tabletki antykoncepcyjne po 40. roku życia – jakie wybrać

Najlepsza antykoncepcja po 35. roku życia dla palących

Panie, które skończyły 35 lat i palą papierosy, znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na zakrzepicę żylną i tętniczą. Jest to choroba, będąca przyczyną wielu powikłań (zawału serca, zatorowości płucnej), a nawet śmierci. W tej sytuacji nieodpowiednie może być przyjmowanie antykoncepcji dwuskładnikowej z estrogenem – hormonem, który zwiększa ryzyko wystąpienia tego groźnego schorzenia. Dobrą opcją antykoncepcji po 35. roku życia dla palących jest antykoncepcja jednoskładnikowa bez estrogenu, ponieważ brak tego hormonu nie powoduje wzrostu ryzyka chorób, na które kobiety są już narażone ze względu na swój nałóg. Należy mieć na uwadze, że ryzykiem są objęte kobiety palące papierosy zarówno tradycyjne, jak i elektroniczne. Pod żadnym pozorem nie wolno też ukrywać informacji o nałogu przed ginekologiem!

Ciesz się życiem, nie licz lat!

Kobiety w wieku okołomenopauzalnym wciąż mogą cieszyć się z udanego seksu, a bezpieczna antykoncepcja hormonalna po 40. roku życia jest jak najbardziej możliwa. Najważniejsze to dobrze dopasować zabezpieczenie przed ciążą, a niezależnie od tego, czy będą to tabletki, czy inne środki antykoncepcyjne, warto skonsultować ten wybór z ginekologiem.
Piśmiennictwo:
1Zdrojewicz Z., Świerczyńska E., Prezerwatywy – historia i teraźniejszość. Seksuologia Polska 2009; 7(1): 33. 2 Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące wskazań i bezpieczeństwa stosowania antykoncepcji hormonalnej oraz wewnątrzmaciczne – stanowisko zespołu ekspertów. Ginekol Pol 2014, 85; 234–239.