Badania hormonalne –
czym są? Co mówią?
Kiedy je wykonać?
Badania hormonalne – czym są i dlaczego są tak ważne?
Badania hormonalne są testami wykonywanymi zwykle z krwi, które pozwalają zdiagnozować nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu endokrynnego (dokrewnego), czyli właśnie hormonalnego. Jest on złożony ze znajdujących się w różnych miejscach ciała gruczołów:- przysadki mózgowej;
- podwzgórza;
- szyszynki;
- tarczycy;
- gruczołów przytarczycznych;
- grasicy;
- nadnerczy;
- trzustki,
- jajników (lub jąder u mężczyzn).
Nieprawidłowe działanie układu hormonalnego automatycznie przekłada się na nieprawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Jeśli któryś z gruczołów produkuje zbyt mało lub zbyt dużo „swojego” hormonu, oznacza to niedoczynność lub nadczynność, prowadzące do zaburzeń, które w dalszej perspektywie mogą powodować wiele chorób, w tym problemy z płodnością.
Celem badań hormonalnych jest zatem kontrola pracy gruczołów i wykrycie ewentualnych nieprawidłowości, a – po wdrożeniu leczenia – monitorowanie jego skuteczności oraz bieżące dostosowywanie terapii do potrzeb pacjentów.
Kluczowe hormony i ich wpływ na organizm
- Estrogeny (produkowane głównie przez jajniki) – są odpowiedzialne między innymi za rozwój żeńskich cech płciowych, regulują miesiączkę, dbają o dobry metabolizm, zapobiegają osteoporozie. Nadmiar estrogenów może świadczyć np. o przyjmowaniu zbyt wysokich jego dawek (np. w lekach), obecności niektórych guzów, chorobach wątroby lub tarczycy. Wśród przyczyn niedoboru tego hormonu wymienia się choroby jajników, nadmierny wysiłek czy nadużywanie alkoholu1.
- Progesteron (produkowany przez jajniki) – to hormon niezbędny do tego, aby kobieta mogła zajść w ciążę i ją utrzymać2. Nadmiar progesteronu może zwiastować między innymi choroby wątroby, nadnerczy, zespół policystycznych jajników, a niedobór – problemy w funkcjonowaniu ciałka żółtego w jajnikach, podwzgórza czy też przysadki mózgowej.
- Folitropina (FSH, produkowana przez przysadkę mózgową) – ten hormon warunkuje produkcję estrogenu i progesteronu, jest też odpowiedzialny za rozwój pęcherzyków Graffa, w których znajduje się komórka jajowa, uwalniana przy owulacji. Nadmiar lub niedobór FSH może wiązać się z przyjmowaniem leków. Wysokie stężenie FSH pojawi się też po menopauzie. Ponadto może alarmować o niewydolności jajników3.
- Lutropina (LH, produkowana przez przysadkę mózgową) – jest odpowiedzialna za wystąpienie owulacji, wspiera również syntezę progesteronu. Wysokie stężenie LH może występować np. w zespole policystycznych jajników czy zespole Turnera. Niedobory zarówno FSH, jak i LH mogą mówić o nieprawidłowym funkcjonowaniu przysadki mózgowej lub podwzgórza, co z kolei może się pojawić między innymi w zaburzeniach odżywiania (anoreksji i bulimii)4.
- Prolaktyna (produkowana przez przysadkę mózgową) – wpływa na funkcjonowanie układu rozrodczego, jest odpowiedzialna za wzrost gruczołów piersiowych w trakcie ciąży oraz produkcję mleka po urodzeniu dziecka. Nadmiar prolaktyny może być przyczyną między innymi bezpłodności. Czasem współwystępuje z zespołem policystycznych jajników. Niedobór może świadczyć o uszkodzeniu przedniego płata przysadki, poporodowej martwicy przysadki, gruźlicy, sarkoidozie5.
- TSH, FT3, FT4 (hormony związane z funkcjonowaniem tarczycy). Tyreotropina, czyli TSH, jest produkowana przez przysadkę mózgową, aby pobudzać tarczycę do produkcji wolnych hormonów tego gruczołu, tj. trójjodotyroniny i tyroksyny (tzn. FT3 i FT4). Nadmiar TSH w organizmie może oznaczać niedoczynność tarczycy, np. w przebiegu choroby Hashimoto. Niedobór zaś mówi o jej nadczynności, np. w chorobie Gravesa–Basedowa. Zaburzenia stężenia TSH będą również świadczyć o nieodpowiednich dawkach hormonów w prowadzonej terapii chorób tarczycy6.
Badania hormonalne – kiedy warto wykonać?
Do konsultacji na temat wykonania badań hormonalnych powinny Cię skłonić wszelkie niepokojące i niestandardowe objawy, które mogą sugerować nieprawidłową gospodarkę hormonalną organizmu.Prawdopodobnie nie znasz wszystkich sygnałów mogących świadczyć o takich nieprawidłowościach, ale znając swój organizm, jego reakcje na różne czynniki czy choćby własny cykl miesięczny, łatwiej będzie Ci wychwycić pewne symptomy i zapytać lekarza, czy powinny być one powodem do niepokoju. Dowiedz się, czy tabletki antykoncepcyjne mogą opóźniać menopauzę >>
Zaburzenia hormonalne – niepokojące objawy
Wśród sygnałów, po wystąpieniu których warto skonsultować się z lekarzem i wykonać badania hormonów, można wymienić między innymi:- zaburzenia miesiączkowania;
- trudności z zajściem w ciążę;
- objawy menopauzy;
- bóle głowy;
- zaburzenia widzenia;
- problemy z masą ciała;
- nieprawidłowa przemiana materii.
- zbyt niskie lub zbyt wysokie ciśnienie;
- zwiększenie potliwości;
- problemy z koncentracją;
- osłabienie;
- bezsenność.
Profilaktyczne badanie hormonów
Badania hormonów warto wykonywać również wtedy, gdy nie zauważasz u siebie żadnych objawów, które mogłyby wskazywać na nadczynność lub niedoczynność któregokolwiek z gruczołów. Zawsze miej na uwadze starą, sprawdzoną zasadę, że lepiej zapobiegać, niż leczyć.Jeśli jesteś w wieku rozrodczym i planujesz mieć dzieci, a przykładowo w rodzinie występują choroby tarczycy, to warto, abyś skontrolowała poziom TSH. Jeśli Twoje cykle są regularne, prawdopodobnie nie wystąpią odchylenia w badaniach stężenia hormonów płciowych (estrogenu, progesteronu, testosteronu). W przypadku gdy takie zaburzenia mają miejsce, lekarz zaleci adekwatne do sytuacji klinicznej badania. Kontrola funkcjonowania tarczycy i stężenia hormonu TSH jest bardzo istotna, szczególnie po 35. roku życia. Jeżeli na co dzień doświadczasz dużo sytuacji stresowych, jesteś zmęczona, osłabiona, masz problemy z masą ciała, to zbadaj kortyzol. Warto wspomnieć też o regularnym badaniu stężenia cukru we krwi, zwłaszcza jeśli jesteś obciążona ryzykiem zachorowania na cukrzycę typu 2.
Tak wyglądają niektóre wskazówki dotyczące badań hormonów i zapobiegania zaburzeniom hormonalnym. Konkretne wytyczne powinien przekazać Ci specjalista na podstawie wywiadu lekarskiego, stanu Twojego zdrowia oraz ewentualnej historii chorobowej. Lekarz podpowie również, z jaką częstotliwością należy w Twoim przypadku badać hormony.
Jak przygotować się na badania hormonalne?
Badania hormonalne nie wymagają skomplikowanych przygotowań, ale trzeba pamiętać o kilku kwestiach. O wszystkim jednak powinien poinformować Cię lekarz wypisujący skierowanie.- Ze względu na zmienne dobowe stężenia hormonów badanie powinno odbyć się w godzinach porannych.
- Niektóre hormony (np. FSH, LH) mają różne stężenie w różnych fazach cyklu miesiączkowego, więc na badanie należy zgłosić się w określonym dniu cyklu (lekarz wskaże, kiedy najlepiej to zrobić).
- Na kilka dni przed badaniem nie powinno się w sposób znaczący zmieniać trybu życia, aby nie zaburzyć wyników.
- Również na kilka dni przed badaniem należy powstrzymać się od dużego wysiłku fizycznego oraz unikać sytuacji stresowych.
- Warto wcześniej sprawdzić, czy badania powinny odbyć się na czczo.
- Należy poinformować lekarza wypisującego skierowanie na badania o przyjmowanych lekach i suplementach. Jeśli będzie to wskazane (i możliwe), może on zalecić tymczasowe ich odstawienie.
1 Gajewski K., Estrogeny; https://www.mp.pl/pacjent/badania_zabiegi/171848,estrogeny (data dostępu: 22 maja 2024).
2 Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące stosowania progesteronu w ginekologii i położnictwie, Ginekologia Polska, 2015; 86: 234–238;
https://journals.viamedica.pl/ginekologia_polska/article/download/45762/32563 (data dostępu: 22 maja 2024).
3 Jamruszkiewicz K., Hormon folikulotropowy; https://www.mp.pl/pacjent/badania_zabiegi/172383,hormon-folikulotropowy (data dostępu: 22 maja 2024).
4 Malec E., Hormon luteinizujący (lutropina); https://www.mp.pl/pacjent/badania_zabiegi/173855,hormon-luteinizujacy-lutropina (data dostępu: 22 maja 2024).
5 Malec E., Prolaktyna; https://www.mp.pl/pacjent/badania_zabiegi/173861,prolaktyna (data dostępu: 22 maja 2024).
6 Herman P., TSH – badanie tarczycy, normy, podwyższony i obniżony poziom TSH, FT3 i FT4 we krwi; https://www.mp.pl/pacjent/badania_zabiegi/98800,hormon-tyreotropowy-tsh (data dostępu: 22 maja 2024).