Pierwsza
antykoncepcja dla
nastolatki

Pierwsza antykoncepcja dla nastolatki
Nieplanowane ciąże w młodym wieku są często wynikiem niewystarczającej edukacji seksualnej, a antykoncepcja dla nastolatek to wciąż trudne i kontrowersyjne zagadnienie. Wiąże się to z faktem, że rozmowy na ten temat są kłopotliwe, i to zarówno dla młodych ludzi, jak i dla ich rodziców. Dlatego tak ważne jest budowanie atmosfery zaufania i zadbanie o to, aby nastolatka wiedziała, co się dzieje z jej ciałem w okresie dojrzewania. Mądre i poważne traktowanie córki sprawi, że stanie się bardziej skłonna poinformować opiekunów o podjęciu decyzji o współżyciu. Dzięki temu łatwiej będzie dobrać odpowiednią, czyli przede wszystkim bezpieczną, antykoncepcję dla młodych dziewcząt.

Bezpieczne metody antykoncepcji dla nastolatków

Nastolatkom trudno jest rozmawiać z dorosłymi na tak niezręczne tematy jak seks i pierwsza antykoncepcja. Dlatego należy sygnalizować im wprost, że mogą zwrócić się do rodziców w każdej sprawie, nawet tej najbardziej wstydliwej. Dla dziewcząt pierwszym wyborem do takich rozmów jest najczęściej mama, która powinna zapewnić dziecku atmosferę zrozumienia i otwartości. Wtedy istnieje duża szansa, że przed rozpoczęciem współżycia córka sama zwróci się z prośbą o poradę, co pozwoli mamie udzielić jej ważnych informacji i wybrać bezpieczną metodę antykoncepcji dla nastolatków. Odpowiednim momentem, w którym mama sama może poruszyć temat antykoncepcji, jest czas, kiedy córka zaczyna dojrzewać. Warto rozpocząć rozmowę właśnie od tych zmian i stopniowo przechodzić do bardziej delikatnych kwestii. Dziś młode dziewczyny dużo wiedzą o seksie, jednak tym bardziej warto zweryfikować tę wiedzę, bo zazwyczaj pochodzi ona z mało wiarygodnych źródeł (np. z filmów lub mocno ubarwianych opowieści rówieśniczek). Te ważne rozmowy powinny poruszać nie tylko temat zapobiegania niechcianej ciąży, lecz także zabezpieczenia przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Używanie samych prezerwatyw jest mniej skuteczne niż metod hormonalnych, ale to właśnie one chronią przed „złapaniem” takiej infekcji. Mama bądź inna zaufana osoba powinna też uświadomić nastolatkę, że nie musi się stresować, że zajdzie w ciążę, jeśli będzie stosować skuteczną i dopasowaną do potrzeb młodego organizmu antykoncepcję. Istotne jest to, aby dziewczyna wiedziała, w jaki sposób można zabezpieczać się przed ciążą i że oprócz najpopularniejszej prezerwatywy dostępna jest antykoncepcja hormonalna w postaci tabletek, plastrów czy krążków. Jeśli wybór padnie właśnie na antykoncepcję hormonalną, to kolejnym krokiem jest wizyta u ginekologa, który najpierw zbada młodą pacjentkę i na podstawie wyników badań oraz wywiadu lekarskiego dopasuje metodę zabezpieczenia. Sprawdź nasz poradnik o tym, kiedy zacząć stosować antykoncepcję hormonalną >>
Bezpieczne metody antykoncepcji dla nastolatków

Pierwsza antykoncepcja – jaką wybrać?

Antykoncepcja hormonalna polega na wprowadzaniu do organizmu syntetycznych hormonów, które w postaci naturalnej występują również w kobiecym ciele. Środki antykoncepcyjne zawierają więc estrogen i progestagen bądź sam progestagen. Ich działanie polega na zatrzymaniu owulacji, a także zmianie śluzu szyjki macicy, który robi się gęstszy i dzięki temu nie przepuszcza plemników. Taki mechanizm zapobiega niepożądanej ciąży. Do najpopularniejszych metod antykoncepcji hormonalnej należą tabletki antykoncepcyjne: DWUSKŁADNIKOWE (estrogen + progestagen) – przyjmowane codziennie. Są jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży. Obecność estrogenu może jednak być dla niektórych kobiet niebezpieczna. Szczególnie chodzi tu o pacjentki po czterdziestce, palące papierosy, zmagające się z nadwagą i otyłością, mające w rodzinie osoby, które przeszły udar lub zawał przed 50. rokiem życia. Te czynniki podnoszą bowiem ryzyko groźnej choroby – zakrzepicy. Jednocześnie estrogen jest relatywnie bezpieczny dla młodych zdrowych kobiet. JEDNOSKŁADNIKOWE (tylko progestagen) – również przyjmuje się je codziennie. Brak estrogenu sprawia, że są bezpieczniejsze niż dwuskładnikowe, wiążą się bowiem z mniejszym ryzykiem działań niepożądanych. Dlatego stanowią one dobrą alternatywę, kiedy estrogen może zagrażać zdrowiu, a zatem w przypadku kobiet: karmiących piersią, z nadwagą i otyłością, palących czy po 40. roku życia.
W jednym blistrze jest 28 tabletek, które bierze się przez 28 dni, a następnie rozpoczyna kolejny blister. Możliwe schematy dawkowania to:
  • 24 tabletki zawierające hormony + 4 tabletki bez hormonów (placebo),
  • 21 tabletek z hormonami + 7 placebo.
  • Ponadto możliwa jest opcja: 21 tabletek z hormonami + 7 dni przerwy bez tabletek.
Młodym dziewczętom zwykle można zaproponować tabletki zarówno dwu-, jak i jednoskładnikowe. Ponieważ jednak te drugie – w przeciwieństwie do dwuskładnikowych – zawierają tylko jeden hormon, progestagen, stanowią bezpieczniejszy wybór. Tabletki zawsze są przepisywane przez lekarza ginekologa. Jeśli nie ma przeciwwskazań, aby pierwszą tabletką antykoncepcyjną była ta dwuskładnikowa, dla zwiększenia bezpieczeństwa może on przepisać wersję z niską zawartością hormonów. Sprawdź, jak przygotować się do wizyty u ginekologa po antykoncepcję hormonalną >>
Pierwsza antykoncepcja – jaką wybrać?

Tabletki antykoncepcyjne a gospodarka hormonalna

Czas dojrzewania to czas wielkich zmian w młodym organizmie, które nie byłyby możliwe bez hormonów, głównie estrogenu i progesteronu. Wtedy właśnie zaczyna się ich produkcja. Wtedy też pojawia się pierwsza miesiączka (choć u każdej dziewczyny może wystąpić w innym wieku), czasem bardzo bolesna. Zaczynają rosnąć piersi, pojawiają się włosy łonowe i pod pachami. Kształty (głównie biodra) robią się pełniejsze. Dziewczęta bardziej się też pocą, a ich ciało zaczyna wydzielać intensywniejszy zapach. Stąd ważna jest troska o higienę osobistą. Kształtująca się gospodarka hormonalna może wiązać się z szalejącymi hormonami i ze zmianami nastrojów. To dlatego, że odbywa się również rozwój emocjonalny. Może to być trudne doświadczenie dla nastolatki (i otoczenia), ale z drugiej strony jest to oznaka, że jej organizm po prostu dojrzewa. U wielu dziewcząt jest to również moment, w którym zaczynają myśleć o rozpoczęciu współżycia. Konieczna jest wówczas wizyta u ginekologa, który dobierze odpowiednią antykoncepcję, uwzględniającą procesy zachodzące w organizmie. Antykoncepcja hormonalna należy do metod, które mogą być stosowane nawet przez pacjentki w młodym wieku. Trzeba wiedzieć, że tego rodzaju tabletki antykoncepcyjne pomagają regulować zaburzony cykl miesiączkowy i zmniejszać obfitość krwawień. Niektóre z nich mogą łagodzić objawy trądziku pospolitego.

Antykoncepcja dla młodych dziewcząt – o tym warto pamiętać!

Mimo że kwestie życia intymnego i antykoncepcji dla młodych dziewcząt to tematy tabu, warto uświadamiać nastolatki, że zabezpieczenie przed ciążą powinno iść w parze z decyzją o rozpoczęciu współżycia. Co ważne – należy pamiętać, że w przypadku braku stałego partnera nigdy nie należy rezygnować z prezerwatyw, nawet jeśli lekarz przepisał antykoncepcję hormonalną. Prezerwatywa zapobiega bowiem przenoszeniu chorób wenerycznych, w tym chroni przed wirusem HIV oraz wirusowym zapaleniem wątroby typu B i C. Matki i córki łączy wyjątkowa więź. A jeśli nastolatka poczuje się w tej relacji bezpiecznie, z pewnością będzie chciała rozmawiać o wszystkim, nawet na najbardziej krępujące tematy. Stworzenie atmosfery komfortu i pewności, że rodzic w każdej chwili jest gotowy, by wesprzeć swoje dziecko, zaprocentuje zdobyciem jego zaufania. Ponadto ważna jest obserwacja nastolatków oraz zmian, które zachodzą w ich organizmie i zachowaniu. Ułatwi to opiekunom wkroczenie ze swoim wsparciem w najodpowiedniejszym momencie.