Przesuwanie okresu – czy
tabletka antykoncepcyjna
może w tym pomóc?

Przesuwanie okresu – czy tabletka antykoncepcyjna może w tym pomóc?
Ślub, zawody sportowe, wakacje pod namiotem... Czy miałaś w życiu sytuację, kiedy Twoja miesiączka wypadła akurat na czas ważnego wydarzenia albo długo wyczekiwanego urlopu? Zastanawiasz się, czy jest możliwe, aby następnym razem uniknąć niedogodności i po prostu przesunąć okres? W tym artykule podpowiadamy, jak rozwiązać ten problem i na czym polega przesuwanie okresu tabletkami antykoncepcyjnymi. Radzimy też, jak opóźnić miesiączkę, jeśli nie stosujesz takich tabletek. Ponadto poruszamy ważny temat przeciwwskazań do stosowania metod opóźniających miesiączkę, a także konsultacji z lekarzem, który powinien mieć to pod kontrolą. Jednym słowem – dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć na temat przesuwania okresu.

Przesuwanie okresu – antykoncepcja w formie tabletek

Regularnie miesiączkującym kobietom okres towarzyszy nawet przez około 40 lat. Pierwsza miesiączka występuje bowiem zwykle przed 15. rokiem życia, a ostatnia – średnio w wieku 50–51 lat1. W tym czasie niejednokrotnie może się zdarzyć, że okres wypada na czas ważnych wydarzeń i skutecznie krzyżuje plany lub po prostu sprawia, że kobieta nie może czuć się komfortowo w jakiejś wyjątkowej sytuacji.

Z pewnością masz już za sobą takie doświadczenie, gdy dostałaś miesiączkę dokładnie wtedy, kiedy była Ci najmniej potrzebna. Do takich okoliczności należą ważne uroczystości (np. ślub), zawody sportowe, taneczne, wakacyjny wyjazd czy nawet weekendowy pobyt w spa. I nawet jeśli Twoje miesiączki są bezbolesne i nie masz w ich trakcie żadnych dolegliwości, to już samo pilnowanie, czy jesteś dobrze zabezpieczona, oraz troska o wzmożoną w tym czasie higienę mogą skutecznie popsuć Ci humor albo sprawić, że nie skorzystasz w pełni choćby z urlopowych atrakcji.

Jeśli zastanawiałaś się, czy można uniknąć takich niedogodności i spowodować opóźnienie okresu, to podpowiadamy, że jest to możliwe. Wiele kobiet decyduje się na takie rozwiązanie w sytuacji, gdy mają przed sobą ważne wydarzenie. Jeżeli też chciałabyś okazjonalnie skorzystać z tej możliwości, a stosujesz tabletki antykoncepcyjne, to pomogą Ci one w przesunięciu okresu. Pamiętaj jednak, żeby nie robić tego samodzielnie. Manipulacja cyklem miesiączkowym powinna przebiegać po konsultacji z ginekologiem, bo tylko wtedy będzie to bezpieczne i możliwie skuteczne. Jeśli nie stosujesz antykoncepcji hormonalnej, nie martw się – w tej sytuacji pod kontrolą lekarza również jest możliwe opóźnienie miesiączki.
Zapomniałaś wziąć tabletkę antykoncepcyjną? Sprawdź, co robić w takiej sytuacji >>
Przesuwanie okresu – antykoncepcja w formie tabletek

Mechanizm działania tabletek antykoncepcyjnych

Tabletki antykoncepcyjne należą do najskuteczniejszych metod zapobiegania niepożądanej ciąży. Zawarte w nich hormony hamują owulację i zagęszczają śluz szyjkowy, zapobiegając w ten sposób przedostawaniu się plemników i uniemożliwiając zapłodnienie. Oczywiście, aby antykoncepcja była skuteczna, powinna być odpowiednio dobrana przez lekarza, a jej przyjmowanie musi przebiegać zgodnie z zaleceniami, spośród których regularność to podstawa.

Niezależnie od rodzaju stosowanych tabletek antykoncepcyjnych, schemat ich dawkowania zawsze wynosi 28 dni. Różnica polega tylko na długości przerwy, podczas której nie przyjmuje się tabletek lub przyjmuje się tabletki bez hormonów (tzw. placebo). Właśnie w czasie tej przerwy pojawia się krwawienie z odstawienia.

Jest jednak sposób, aby krwawienie nie wystąpiło, jeśli chciałabyś w ważnym momencie życia mieć spokojną głowę i komfort, że niedogodności związane z okresem nie będą Ci przeszkadzać.

Przesuwanie okresu tabletkami antykoncepcyjnymi – jak działa?

Przesuwanie okresu tabletkami antykoncepcyjnymi to najprostsza metoda, oczywiście pod warunkiem, że stosujesz taką antykoncepcję. Opóźnienie miesiączki będzie możliwe, jeśli nie zrobisz przerwy pomiędzy kolejnymi opakowaniami. Pamiętaj jednak, aby nie działać w ten sposób na własną rękę, a jedynie po konsultacji z lekarzem.

Przesuwanie okresu tabletkami – metody

Istnieją tylko dwie metody przesuwania okresu, które mogą przynieść pożądane rezultaty.
Obie przedstawiamy poniżej.
#1. Pierwsza metoda to wspomniane już wykorzystanie antykoncepcji hormonalnej. Jeżeli na co dzień stosujesz tabletki antykoncepcyjne, a czeka Cię ważne wydarzenie, z powodu którego chcesz przesunąć okres, możesz to zrobić, rezygnując z przerwy pomiędzy blistrami. Oznacza to, że:
  • w przypadku tabletek 21 + 7 z siedmiodniową przerwą bez tabletek – rozpoczynasz nowe opakowanie już następnego dnia po wzięciu ostatniej tabletki z poprzedniego opakowania;
  • w przypadku tabletek 21 + 7 z siedmioma tabletkami placebo – pomijasz tabletki placebo i następnego dnia po wzięciu ostatniej aktywnej tabletki z pierwszego opakowania rozpoczynasz nowe opakowanie;
  • w przypadku tabletek 24 + 4 z czterema tabletkami placebo – również pomijasz tabletki placebo i następnego dnia przyjmujesz pierwszą aktywną tabletkę z nowego opakowania.
Przesunięta miesiączka powinna pojawić się po zakończeniu tabletek z nowego opakowania.

Mimo że metoda wydaje się prosta, nie należy stosować jej samodzielnie. Przede wszystkim dlatego, że manipulacja cyklem miesięcznym to ingerencja w naturalne funkcjonowanie organizmu, więc to lekarz powinien zdecydować, czy jest możliwe przesuwanie okresu w ten sposób. Druga kwestia to różnorodność tabletek (jednoskładnikowe, dwuskładnikowe, jednofazowe, dwufazowe i trójfazowe) i tym samym różnice w składzie oraz w działaniu. Dlatego wiedza i kontrola specjalisty są tu potrzebne, aby opóźnienie okresu tabletkami antykoncepcyjnymi było skuteczne i przede wszystkim bezpieczne.
Przesuwanie okresu tabletkami antykoncepcyjnymi – jak działa?
#2. Dla kobiet, które nie przyjmują antykoncepcji hormonalnej, również istnieje sposób na przesunięcie miesiączki. Nazwijmy je na potrzeby artykułu „tabletkami na opóźnienie okresu”. Ich działanie polega na podtrzymywaniu w organizmie podwyższonego poziomu hormonów, których spadek powoduje prowadzi do pojawienia się miesiączki. Przyjmowanie tabletek nie powoduje tego spadku, a tym samym pozwala przesunąć okres.

Warto wyjaśnić, że „tabletka na opóźnienie miesiączki” – mimo że zawiera hormon – nie ma właściwości antykoncepcyjnych i w żaden sposób nie stanowi metody zapobiegania ciąży.

Wszystkie rodzaje „tabletek na opóźnienie okresu”, podobnie jak tabletki antykoncepcyjne, są dostępne wyłącznie na receptę, więc musi przepisać je lekarz. On również powinien sprawdzić, czy pacjentka może taki lek zastosować ze względu na swój stan zdrowia i jak długo może to robić.

Jeśli lekarz przepisze Ci takie tabletki, poinstruuje Cię też o sposobie ich stosowania. Z reguły należy rozpocząć ich przyjmowanie od dwóch tygodni do tygodnia przed miesiączką. To oznacza, że metoda najbardziej sprawdza się u kobiet, które mają regularne cykle i potrafią przewidzieć, kiedy cykl się u nich rozpoczyna. Im bliżej okresu zaczniesz stosować tabletki, tym większe ryzyko, że jego przesunięcie się nie uda i pojawią się na przykład niekomfortowe plamienia.

Jeśli zaczniesz brać „tabletki na opóźnienie okresu”, miesiączka nie wystąpi, dopóki ich nie odstawisz. Pojawi się natomiast w ciągu 1–7 dni po zaprzestaniu przyjmowania leku.

Bezpieczne przesuwanie okresu antykoncepcją – jak to zrobić?

Przesuwanie okresu antykoncepcją lub tabletkami specjalnie do tego przeznaczonymi powinno być dla Ciebie przede wszystkim bezpieczne. Dlatego musi odbywać się pod kontrolą ginekologa. Lekarz udzieli Ci również cennych wskazówek, tak aby wybrana metoda była możliwie skuteczna. Planujesz wizytę u lekarza po antykoncepcję hormonalną? Sprawdź, jak się do tego przygotować >> Pamiętaj, że decyzja o przyjmowaniu tabletek hormonalnych powinna być poprzedzona dokładnym wywiadem lekarskim. Dlatego udziel specjaliście wszystkich niezbędnych informacji, szczerze odpowiedz na pytania, poinformuj o ewentualnych chorobach (własnych i występujących w Twojej rodzinie), przyjmowanych lekach, a także o nałogach.

Wśród najważniejszych przeciwwskazań do przyjmowania „tabletek używanych na opóźnienie okresu” wymienia się przede wszystkim ciążę. Musisz mieć więc całkowitą pewność, że nie jesteś w ciąży. Kolejne istotne przeciwwskazania to poważne choroby wątroby, nowotwory złośliwe piersi (koniecznie pamiętaj o aktualnym badaniu piersi) czy choroba zakrzepowo-zatorowa. Dowiedz się, jakie mogą być niepożądane działania antykoncepcji i jak je zminimalizować >> Należy też wiedzieć, że ingerencja w naturalne stężenia hormonów w organizmie może prowadzić do innych działań niepożądanych, np. wahań nastroju, obniżenia popędu seksualnego, tkliwości piersi. Nawet jeśli nie zagrażają one zdrowiu, mogą być bardzo uciążliwe. Dlatego ważne jest, aby otwarcie porozmawiać z lekarzem o swoim stanie zdrowia i stylu życia, a jeśli zostaną zlecone badania – wykonać je wszystkie i zastosować się do otrzymanych wskazówek.
Bezpieczne przesuwanie okresu antykoncepcją – jak to zrobić?

Opóźnienie okresu tabletkami – kiedy i dla kogo?

Jak już pisaliśmy i na pewno sama tego doświadczyłaś, w życiu każdej kobiety zdarzają się sytuacje, w których okres może bardzo utrudnić życie lub po prostu odebrać radość z długo wyczekiwanego wydarzenia. Jeśli wychodzisz za mąż, masz w planach sylwestra w jakichś wyjątkowych okolicznościach albo uprawiasz sport i akurat bierzesz udział w zawodach – niewątpliwie są to takie sytuacje. Również wyjazd na urlop warto spędzić, nie martwiąc się okresem, szczególnie jeśli planujesz dużą aktywność lub spędzasz wakacje np. pod namiotem, gdzie nie będziesz miała możliwości zapewnić sobie odpowiednich warunków higienicznych.

W obliczu takich jednorazowych okoliczności warto zadbać o swój komfort i przesunąć okres. Pamiętaj jednak, że takie rozwiązanie nie jest dla każdego i nie każda kobieta może je bezpiecznie stosować. Rozmowa z lekarzem wykaże, czy będziesz mogła przyjmować „tabletki na opóźnienie okresu” i czy Twój stan lub Twoje choroby nie spowodują wykluczenia tej metody.

Ważne jest również właściwe stosowanie tabletek – tylko regularność i przyjmowanie ich zgodnie z zaleceniami lekarza mogą przynieść pożądane efekty.

„Tabletki na opóźnienie okresu” – o czym jeszcze pamiętać?

Niezależnie od tego, czy stosujesz antykoncepcję hormonalną, czy decydujesz się na przesunięcie okresu za pomocą tabletek przeznaczonych do tego celu, najważniejsze jest Twoje zdrowie. Dlatego jeszcze raz podkreślamy, że przyjmowanie takich leków powinno być poprzedzone konsultacją z lekarzem i zastosowaniem się do wszelkich udzielonych przez niego zaleceń.

Trzeba też pamiętać, że oprócz dwóch przedstawionych przez nas metod opóźniania miesiączki nie istnieją żadne inne. Wszelkie domowe sposoby, o których można przeczytać w internecie (np. wysokie dawki witaminy C, duży wysiłek fizyczny), są nieskuteczne, a dodatkowo mogą zaszkodzić Twojemu zdrowiu.
Przeczytaj, jakie mogą być objawy niewłaściwie dobranej antykoncepcji hormonalnej >>
Piśmiennictwo:
1 Stefanowicz E., Menopauza, https://www.mp.pl/pacjent/ginekologia/menopauza/262054,menopauza (data dostępu: 8 maja 2024).