Szczepionki na COVID-19
a antykoncepcja
hormonalna

Antykoncepcja dla palących – czy jest bezpieczna?
Do tej pory nie pojawiły się żadne przesłanki, które sugerowałyby wpływ antykoncepcji hormonalnej na skuteczność szczepień na SARS-CoV-2. Nie ma również informacji mówiących o przeciwwskazaniu do szczepienia w przypadku kobiet stosujących ten rodzaj metody zapobiegania ciąży.

Czy odstawić tabletki antykoncepcyjne przed szczepieniem?

Obecnie nie wykazano żadnych dowodów, które nakazywałyby odstawienie tabletek antykoncepcyjnych przed przyjęciem szczepienia na COVID-19. Do przeciwwskazań do szczepienia natomiast należą:
  • niska odporność i przyjmowanie obniżających ją leków,
  • obecność infekcji,
  • zaostrzenie chorób przewlekłych,
  • skłonność do reakcji anafilaktycznych.
Osoby z zaburzeniami krzepnięcia powinny zachować ostrożność i rozważyć wykonanie badań oceniających ryzyko wystąpienia zakrzepicy (D-dimery, badanie czynników krzepnięcia krwi).

Czy przy antykoncepcji można się szczepić na COVID-19?

Dla kobiet, które stosują antykoncepcję hormonalną, nie ma przeciwwskazań do przyjmowania dostępnych szczepionek przeciw COVID-19.

W kontekście zakrzepicy – pacjentki stosujące hormony warto skierować na badania krzepliwości krwi. Należy również wykluczyć rodzinne występowanie chorób układu żylnego i naczyniowego.
Dowiedz się więcej o niebezpiecznej chorobie - zakrzepicy >>

Czy szczepionka na COVID-19 osłabia działanie tabletek antykoncepcyjnych?

Nic nie wskazuje na to, aby szczepionka na COVID-19 miała wpływ na skuteczność tabletek antykoncepcyjnych. Do tej pory nie zaobserwowano takich skutków jej działania.

Czy koronawirus wpływa na antykoncepcję?

Aby w jakikolwiek sposób wypowiadać się na ten temat, potrzebny jest czas i rzetelne badania, na których można byłoby się oprzeć. Dopóki nie pojawią się odpowiednie wytyczne oraz rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, nie należy podejmować na własną rękę decyzji o odstawieniu antykoncepcji hormonalnej. Sprawdź, jaka jest skuteczność metod antykoncepcyjnych >>