Wizyta u ginekologa
po antykoncepcję
hormonalną – na co
się przygotować?

Wizyta u ginekologa po antykoncepcję hormonalną – na co się przygotować?
Dla młodych kobiet wizyta u ginekologa często bywa stresującym przeżyciem. Rozmowa na tematy intymne może bowiem wprawiać w zakłopotanie. Poziom stresu tym bardziej wzrasta, jeśli celem wizyty ma być prośba o przepisanie antykoncepcji hormonalnej. Dla własnego komfortu warto trochę przygotować się do tej rozmowy. Sama zobaczysz, że strach ma wielkie oczy!

Wizyta u ginekologa – pamiętaj, nie wstydź się!

Wizyta u ginekologa to tak naprawdę taka sama wizyta, jak u każdego innego lekarza – dermatologa, okulisty, ortopedy. Celem każdego z nich jest sprawdzić stan Twojego zdrowia i o to zdrowie zadbać. Każdy z nich jest też specjalistą w swojej dziedzinie, udziela pacjentom porad i odpowiada na pytania. Ginekolog to właśnie taka osoba – która nie ocenia, tylko leczy i wspiera. Dlatego nie bierz na serio wpisów na forach internetowych czy barwnych opowieści innych dziewczyn na temat nieprzyjemnych przeżyć w gabinecie, np. że lekarz był niedelikatny, krzyczał lub śmiał się z problemów pacjentki. Jeśli zastanawiasz się, czy wybrać ginekologa kobietę, czy mężczyznę, podejmij taką decyzję, z którą sama będziesz się czuła dobrze. Inne pacjentki wybierają różnie. Płeć lekarza nie ma żadnego znaczenia, liczy się jego profesjonalizm i pomoc w jak najłagodniejszym przejściu przez pierwszą wizytę w gabinecie. Pamiętaj, że nie ma czego się wstydzić, a jeśli nie jesteś w stanie poradzić sobie ze stresem, na początku szczerze powiedz lekarzowi, że się denerwujesz i krępujesz, również przez to, że przyszłaś porozmawiać o tabletkach antykoncepcyjnych. To ułatwi mu badanie i będzie wiedział, kiedy Cię uspokoić. Oczywiście pierwsza wizyta nie musi od razu wiązać się z przepisaniem tabletek. Warto udać się na nią profilaktycznie – w celu sprawdzenia swojego stanu zdrowia. Dotyczy to dziewcząt w wieku 12-15 lat, czyli tych, które zazwyczaj są już po pierwszej miesiączce.

Jak wygląda wizyta u ginekologa po antykoncepcję?

Jeśli pacjentka podczas wizyty u ginekologa chce poprosić o skuteczne zabezpieczenie przed ciążą, musi być przygotowana na wywiad lekarski (pytania na temat miesiączkowania, ewentualnego współżycia, chorób, przyjmowanych leków itp.). Lekarz wykona też rutynowe badanie sprawdzające budowę narządów płciowych i ewentualnie pobierze specjalną szczoteczką wymaz do badania bakteriologicznego (jest to bezbolesna procedura). Ponadto mogą zostać zlecone badania dodatkowe (cytologia, USG dopochwowe, sprawdzenie obecności wirusa HPV), jeśli pacjentka rozpoczęła już współżycie. Część wizyty lekarz poświęci na omówienie dostępnych metod antykoncepcji, m.in. opowie o rodzajach tabletek. Najważniejsze jest Twoje zdrowie i bezpieczeństwo, dlatego najpierw ginekolog musi sprawdzić, czy antykoncepcja hormonalna będzie dla Ciebie odpowiednia, czy może warto wypróbować inne metody zabezpieczania. Hormony zawarte m.in. w tabletkach mogą bowiem powodować działania niepożądane. W młodym, rozwijającym się organizmie może zostać zaburzona gospodarka hormonalna; u pacjentek z nadwagą, palących papierosy, a także tych, które mają w rodzinie kogoś, kto doświadczył udaru lub zawału przed 50. rokiem życia, wzrasta ryzyko zachorowania na zakrzepicę. Jest to choroba związana z nieprawidłowym krzepnięciem krwi, stanowiąca zagrożenie dla życia. Może się więc zdarzyć, że recepty nie dostaniesz na pierwszej wizycie, tylko na kolejnej, kiedy lekarz obejrzy wyniki badań i na ich podstawie będzie mógł dobrać tabletki antykoncepcyjne dopasowane do Twoich potrzeb. Dowiedz się, kiedy najlepiej zacząć stosować antykoncepcję hormonalną >>
Jak wygląda wizyta u ginekologa po antykoncepcję?

Badania przy antykoncepcji i przed antykoncepcją

Ginekolog może zlecić zarówno badania przy rozpoczęciu brania tabletek, jak i badania kontrolne w późniejszym czasie. Antykoncepcja hormonalna może wywoływać negatywne skutki w organizmie, dlatego najpierw lekarz sprawdza, czy nie istnieją czynniki, które mogłyby wykluczyć jej stosowanie, a później kontroluje, czy nic się nie zadziało w wyniku zażywania tabletek. Badania przed antykoncepcją hormonalną:
  • ginekologiczne (kontrola piersi, cytologia, ewentualnie USG narządów rodnych),
  • laboratoryjne: morfologia, rozmaz krwi, ocena krzepliwości, stężenie hormonów (estrogeny, progesteron, FSH, LH, TSH), glukoza, lipidogram, próby wątrobowe,
  • pomiar ciśnienia tętniczego,
  • ewentualnie: test ciążowy.
Badania podczas antykoncepcji:
  • regularne badania ginekologiczne, z uwzględnieniem cytologii, jeśli jest taka potrzeba,
  • samokontrola piersi,
  • badania laboratoryjne.
Pamiętaj, że regularne badania są bardzo ważne i powinny być wykonywane nie tylko wtedy, kiedy zauważysz u siebie niepojące objawy (mogą być one skutkiem stosowania tabletek antykoncepcyjnych), lecz także wtedy, gdy nie masz żadnych dolegliwości. Czasem zmiany w organizmie przebiegają bezobjawowo, dlatego regularna kontrola stanu zdrowia jest konieczna, aby ustrzec się niebezpiecznych chorób.
Badania podczas antykoncepcji

Czy lekarz pomoże Ci wybrać najlepszą
tabletkę antykoncepcyjną?

Podczas wizyty w gabinecie lekarskim jesteś najważniejszą osobą i ginekolog powinien wyjaśnić Ci wszystkie wątpliwości dotyczące przeprowadzanych badań. Powinien też wytłumaczyć, czym różnią się poszczególne metody antykoncepcyjne i dlaczego niektóre z nich będą dla Ciebie nieodpowiednie. Odpowiadaj lekarzowi szczerze na pytania na temat Twojego zdrowia, chorób w rodzinie, dalszych planów związanych z antykoncepcją hormonalną. Nie krępuj się zadawać własnych pytań, nawet jeśli wydają Ci się dziwne. Obowiązkiem lekarza jest na nie odpowiedzieć i rozwiać wszelkie wątpliwości, tak abyś czuła się komfortowo. Czytaj więcej o antykoncepcji jednoskładnikowej >>
Piśmiennictwo:
1 Morbi id volutpat erat, hendrerit interdum ex. Donec euismod congue magna, a faucibus neque laoreet sed. 2 Phasellus at tempor nisi, sit amet vulputate leo. 3 Quisque eget rutrum tellus, vel ultrices mauris.